– jak projednat, kolik utratíte za správní poplatky stavebnímu úřadu
Podle povahy konkrétního případu:
- Ohlášení ani stavební povolení nevyžadují stavební úpravy, pokud se jimi nezasahuje do nosných konstrukcí stavby, nemění se vzhled stavby ani způsob užívání stavby. Podmínkou je, že nevyžadují posouzení vlivu na životní prostředí a jejich provedení nemůže negativně ovlivnit požární bezpečnost stavby.
tzn. pouze vyzdění jádra namísto původní umakartové vestavby, bez jakýchkoliv dalších stavebních úprav, případně pouze např. posunutí umyvadla, vany
- Stavební úprava (přestavba) bytových jader posouzení vlivu na životní prostředí podle zákona č. 100/2001 Sb., o posuzování vlivu na životní prostředí, nepodléhá.
- Z hlediska požární bezpečnosti, pokud bylo možné ověřit, náhrada dosavadních umakartových bytových jader s použitím lehkých zdících materiálů (Ytong) nemůže negativně ovlivnit požární bezpečnost stavby.
- Při provádění prací je však nutné zabezpečit utěsnění prostupů v instalačních šachtách nehořlavými materiály.
- Za provedení stavební úpravy nevyžadující stavební povolení ani ohlášení je podle SZ odpovědný stavebník. Výslovně se mu ukládá, aby dbal na řádnou přípravu a provádění prací, měl přitom na zřeteli podle okolností ochranu života a zdraví osob nebo zvířat, ochranu životního prostředí i majetku a šetrnost k sousedství. O zahájení prací na stavbách osvobozených od povolení je povinen v dostatečném předstihu informovat osoby těmito pracemi přímo dotčené.
- Proto lze doporučit, aby si stavebník sám opatřil posudek odborníka o tom, že jím navrhovaná stavební úprava nezasahuje do nosných konstrukcí stavby (nepřitíží je) způsobem, který by narušil nebo ohrozil stabilitu stavby. Za porušení této povinnosti může být stavebníkovi uložena pokuta až do výše 200 000 Kč.
- Dozoru stavebního úřadu podléhají i stavby a práce nevyžadující stavební povolení ani ohlášení. Může na nich provést kontrolní prohlídku a uložit opatření k nápravě jako na stavbách povolovaných.
- Správní poplatky: 0 Kč
- Ohlášení se může vyžadovat, pokud se, v souvislosti s vyzděním jádra, sice nezasahuje do nosných konstrukcí stavby a nemění vzhled stavby, ale zvětšením podlahové plochy koupelny či toalety má současně dojít k zániku jiné přilehlé místnosti s jiným dosavadním způsobem užívání (např. šatny, spíže apod.). Jde již o stavební úpravy pro změnu užívání části stavby a tento stavební záměr předpokládá ohlášení stavebnímu úřadu.
- Podmínkou je, že stavební úpravy nemají vliv na životní prostředí a jejich provedení nemůže negativně ovlivnit požární bezpečnost stavby.
- Po dokončení stavby lze tuto část začít užívat na základě oznámení záměru započít s užíváním dokončené stavby, po které následuje kontrolní prohlídka stavby pracovníky stavebního úřadu.
- Správní poplatky: Vydání souhlasu se změnou v užívání stavby: 500,- Kč
- Jiné stavební úpravy (tzn. takové, které se „nevejdou“ do vymezení předchozích odstavců podle SZ, pak vyžadují stavební povolení. Příkladem je zásah do nosných konstrukcí stavby nebo větrací okénko na fasádě. Po dokončení stavby lze tuto část začít užívat na základě oznámení záměru o užívání dokončené stavby.
- Správní poplatky: Vydání stavebního povolení: 5000,- Kč